Menu

Domu Inspirace Rodina Recepty O mně Menu

„KOULÍ“ VÁNOCE...

sobota 15. prosince 2012

Letošní pečící strategie je zbrklá, rychlá a ještě rychlejší. Bára moje sladké nasazení místy přerušuje hladovým pláčem, a tak není divu, že několik kousků ořechových hvězdiček přijde k úhoně žárem. Možná, že právě riziko popáleného cukroví mě nutí upatlat několik druhů nepečených koulí. A proč si vlastně nedopřát změnu, když je letošní závěr roku na změny opravdu bohatý?
Fíkové koule:
Těsto:
250 g marcipánu
80 g moučkového cukru
2 lžíce rumu (klidně víc podle chuti)
sušené fíky (nebo meruňky, datle…)
pomerančová marmeláda
strouhanka na obalení

Postup:
Marcipán promíchejte s prosátým cukrem a rumem. Omyté a osušené fíky nakrájejte na čtvrtky. Každou čtvrtku obalte marcipánovou hmotou a vytvarujte kouli. Koule obalte v rozehřáté hladké pomerančové marmeládě a pak ve strouhance. Narovnejte do papírových košíčků.Tatrankové koule:
Těsto:
500 g rozemletých tatranek
80 g cukru krupice
2 lžíce rumu (klidně víc podle nálady)
posekané ořechy a přebytky (či rozemleté zbytky) z předešlého pečení
čokoládu na obalení

Postup:
Vše smíchejte dohromady a tvarujte hmotu do koulí, které obalte v rozehřáté hořké (bílé, mléčné, oříškové, neoříškové, prostě jakékoli…) čokoládě. Narovnejte do papírových košíčků. Pozor, jak ochutnáte jednu, je zde velké riziko, že do Štědrého dne nevydrží!Rafaelo koule:
Těsto:
1 plechovka hustého kondenzovaného mléka
strouhaný kokos
1 vanilkový cukr
loupané mandle

Postup:
První tři ingredience smíchejte dohromady a s mandlí uprostřed tvarujte hmotu do koulí, které obalte v kokosu a narovnejte do papírových košíčků.Brusinkové koule:
Těsto:
280 g mletých piškotů
280 g moučkového cukru
250 g másla
45 g kakaa
3 lžíce rumu (klidně víc rumem se nic nezkazí)
sušené brusinky
strouhaný kokos na obalení

Postup:
Hmotou, získanou z prvních pěti ingrediencí, obalte sušenou brusinku a oválejte ve strouhaném kokosu. Opět narovnejte do papírových košíčků. Jejich spotřeba je, jak jste si zajisté všimli, vysoká:)

 

Žádné komentáře:

Okomentovat